St Thomas More High School

Staff List

Strategic Leadership Team

Headteacher: Mrs G Ackred
Deputy Headteacher: Mr P Maxfield
Director of Learning i/c Behaviour & Safety: Mr G Mason
Director of Teaching & Learning: Mr J Hollingsworth
Director of Learning i/c Pupil Achievement: Mr M Hardiman
Director of Learning i/c Sixth Form: Ms E Corr
Director of Finance & Operations: Mrs M Westpfel

Art

Head: Mr R Kabarowski (Pupil Progress Mentor Yr 7)
Miss K Barlow

Business Studies

Head: Mrs A Lindsay (Pupil Progress Mentor for Disadvantaged Students)
Miss L Myhill
Miss D McCague (Pupil Progress Mentor Yr 12)

Design & Technology

Head: R Leamy
Mrs S Napper (Enrichment Co-ordinator)
Mr S Griffin

English & Media Studies

Head: Mrs D Cotgrove
2nd in dept: Mr G Dooley (Pupil Progress Mentor Yr 9)
Mr P Standing
Mr T Wiltshire (Pupil Progress Mentor Yr 8)
Mrs L Tuskin
Mr D Jenkins (Teaching & Learning Leader)
Mrs R Caten
Mr S Emmerson (Pupil Progress Mentor Yr 13)
Mrs C Kadwill (Pupil Progress Mentor for More Able Students)
Mr J Robinson
Dr H Turner
Ms C Greene
Mr L Walker

Geography & Geology

Head: Miss R Main
Mr G Mason
Mr M Hardiman
Mr G West
Mr J Hollingsworth
Mrs C Davison

History

Head: Mr C Daly
Mrs K Downey
Ms J Wilkes
Mr D Smith

Information Technology

Head: Mrs S Chell
Mrs M Cannon
Mr J Marshall
Mr L Barrett

Mathematics

Head: Ms E Clarke
2nd in dept: Mrs S Wilson / Mr L Bowdery
Mr J O'Hara
Mr M Lonergan
Mr J Vitone
Mr J O'Connell
Mr D Adetula
Miss A Stephenson

Modern Foreign Languages

Head: Mrs A Lindsay
Mrs C Williams

Music

Head: Mr T Riches
Ms V Rattenbury

PSHE & Citizenship

Miss D McCague

Psychology

Head: Mr M Tisi

Ms E Corr
Mrs G Ackred

Physical Education

Head: Mr S Bass (Pupil Progress Mentor Yr 11)
Mr G Lettieri
Mr N Spillett (Pupil Progress Mentor Yr 9)
Mr E Kearney (Pupil Progress Mentor Yr 12)
Mr C Binstead
Mr S Mason

Religious Education

Head: Mr P Griffin
Mr M Tisi
Mr C Baird
Mr A Ackred
Mr L Walker

Science

Head: Mr S Clunn
Miss A Pierce (Head of Physics)
Mrs A Hardiman (Curriculum Development Leader)
Mrs B Summers
Mr A Ackred
Ms K Collard
Mr S Jones (Head of Biology & STEM co-ordinator)
Mrs E Jones
Mr P Maxfield

Administrative

Mr C Berry - Finance Supervisor
Mrs L Davies - Headteacher’s PA
Ms K Norton - Cover Manager & Exams Officer
Mrs A Newman - Personnel Officer
Miss N Parr - Clerk to Governors
Mrs K Weir- Administration Assistant
Mrs S Burry - Administration Assistant
Mrs T Saunders - Admissions Secretary
Mrs J Smith - Curriculum Data Manager
Mrs K Snares – Receptionist
Mrs G Stiff - Receptionist
Mrs A Poole - Reprographics
Mr S Mason - Receptionist
Mrs A Webb - Finance Assistant
Mrs C Rodger - Finance Assistant

Design & Technology Technicians

Mr P Groom
Mrs B Pacey
Mrs C Butterfield

ICT Technical

Mr R Shorten - ICT Manager (Staff Governor)
Mr J Pacey - Assistant ICT Manager
Mr M Staines - ICT Technician

Learning Support

SENCO: Miss V Rattenbury
Deputy SENCO: Mrs S Stockley (Inclusion Leader)

Learning Support Assistants

Mrs D Bishop
Mrs F Gayner
Mrs I Burns
Mrs T Cole
Mrs N Jones
Mrs J Keville
Ms S Reames
Mrs L Lane
Miss D Tandy

Pupil Support

Mrs M Walford - Pupil & Community Support Officer
Mr T Harding - Pupil Support Mentor (KS3)
Mrs T Goodman - Pupil Support Mentor (KS4)
Mrs J Hudson - Pupil Support Mentor (KS5)
Mrs J Meranda - School Counsellor

Science Technicians

Miss A Spencer
Mrs L Standing

Library & Careers

Mrs A Courtney
Mrs M Griffiths

Site Team

Mr K Seaby - Site Manager
Mr B Micklewright
Mr C Brown
Mrs C Micklewright

enaffrdeelhiitplptruesur

Website translation uses Google Translate which can result in errors due to literal translation.